Fujtajbl aneb hra s rychlostí

25.07.2018

Fartlek, slovíčko, které zná každý uvědomělý běžec a o kterém by se daly popsat sáhodlouhé statě, které by vystačily na celou knihu. Naposledy jsem toto slovo slyšel z úst Jiřího Homoláče, na kterého jsme narazili ráno po Olomouckém půlmaratonu. Intervaly prý nejsou tolik potřeba, na čas 1:30 u půlmaratonu mi bohatě budou stačit fartleky. Už jsem se totiž dostal do fáze, kdy mi samotné dlouhé běhy a víkendové závodění přestávají stačit.

A co to tedy ten Fartlek je? Mnohé publikace jej označují, jako hra s rychlostí. Běžíte v tempu dlouhých běhů a pak se rozhodnete nějaký úsek běžet rychleji, opět zvolníte a až se dostatečně zklidníte, tak začnete na novo svižně k další lavičce, stromu či jinému objektu a toto celé v rámci jednoho výběhu na 10 kilometrů opakujete například patnáctkrát. Je to zábava, je to hra co nemá svůj řád. Nebo má?

Ovál má člověk spojený spíše s intervalovým tréninkem
Ovál má člověk spojený spíše s intervalovým tréninkem

Existuje totiž i pojem strukturovaný fartlek, který má svůj jasně daný řád buď v minutách, nebo ve vzdálenosti. Po určitý časový úsek či vzdálenost běžíte stanovené tempo, které střídáte s takovým tempem, aby došlo k relativnímu zklidnění a pak přecházíte do dalšího úseku. Já osobně preferuji metrickou veličinu místo jednotek času. 

Jaký je tedy rozdíl mezi strukturovaným fartlekem a intervalovým tréninkem? Na první pohled možná malý, ale přesto ohromný. V Intervalovém tréninku jedete na maximální výkon a mezi intervaly je buď chůze, nebo dokonce i několik minut odpočinku. U fartleku není na odpočinek čas, na druhou stranu ty svižné úseky mají do maximálního tempa přeci jenom také daleko.

Můj strukturovaný farlek má familiérní název Fujtajbl a je k němu potřeba atletický ovál či místo s vyznačenou vzdáleností (např. kolem Matyldy).

 Říká se tomu hra s rychlostí, může být naprosto bez pravidel, nebo může mít svůj dokonalý řád. Pokud chcete zrychlit, posunout se dál, tak slovo Fartlek je důležitou součástí vašeho slovníku, jelikož se jedná o takové nakouknutí do světa rychlosti.

"Fujtajbl" je takový sympaťák, vyzkoušíte si totiž hned 4 rychlostní režimy. Nejprve je důležité se rozehřát. Po protáhnutí následuje 1 kilometr volně, než začne první fáze v podobě 4 koleček na 400m oválu v tempu půlmaratonu, to je paráda!

Nyní musíme chytnout dech, k tomu slouží svižný meziklus, který má za úkol snížit tepovou frekvenci na horní hranici aerobního pásma,

Další nakouknutí do světa rychlosti, tentokrát v tempu rychlé desítky, která nám zabere pěkné 3 kolečka. Nekonečná tři kolečka, neboli 1200 metrů. Nádherně svižné prolétnutí, které vystřídá další 2 kolečka meziklusu.

Na řadě je další zrychlení, tentokrát na tempo rychlé pětky. Po předchozím dobrodružství už nezbývá sil a bude to pěkně bolet! Meziklusová dvě kolečka budou pomalejší, neboť se musí nasbírat síly na závěrečné kolečko, do kterého je potřeba dát úplně vše!

Myslíte si, že to máte za sebou? Není to tak pravda, je potřeba ještě trošku vyklusat a doběhnout si kilometr, aby nohy tolik nebolely. 

Je to nádhera, že?  A zvládli jsme přitom 8400 metrů!

Další varianta Fujtajblu má rovných 10 kilometrů a zavítáme při něm do 3 rychlostních režimů. Nejprve si dáme 800 metrů rozklus na zahřátí, po kterém následuji pořádná rozcvička, do které lze zakomponovat i běžeckou abecedu (kdybych ji tak ovládal).

Z rozcvičky nemůžete rovnou do tempa, musíme si dát dvě kolečka na to, abychom dostali náš motor (= srdce) do správných otáček a pak si můžeme dát 3 kolečka v tempu půlmaratonu následovanými 2 kolečky na zklidnění v tempu dlouhých běhů.

Následně nás čekají 2 kolečka v tempu desítky, zde už je to o chlup svižnější a ve vedrech se vám budou zdát nekonečná, to mohu garantovat. Dvě kolečka meziklusu budou vypadat jako vysvobození.

Nyní následuje to nejhorší, kolečko v tempu pětky, nebo pokud si na to troufnete, tak na plný plyn. Další dvě kolečka na vyklusání se vám budou zdát málo, protože jimi to končit nebude.

Vracíme se totiž do tempa desítky a nohy už toho budou mít už dost! Na 800 metrů je zachrání další meziklus, než se vrhneme na 3 kolečka tempa půlmaratonu a zde vám s čistým svědomím mohu říct, že se vám do nich už moc chtít nebude!

Závěrečných 800 metrů už bude opravdu volné vyklusání a nezapomeňte se po zklidnění řádně protáhnout. Gratuluji, máte v nohách celých 10 kilometrů.

Přeji příjemný FUJTAJBL.