RaidLight Moldavský Horský Kros přes Pramenáč (14 km)

08.05.2018

Datum akce: 08.05.2018
Délka trasy: 7, 14 a 24 km
Pořadatel: Daniel Bláha
Povrch: Terén + občas asfalt
Počet startujících: 30 (14 km), celkem 98 
Obuv: Adidas Supernova 9 GTX (Gorečky)

Asi si (oprávněně) říkáte, že běžet závod pouhé dva dny po maratonu je asi šílenost a měl bych se nechat vyšetřit v Bohnicích. Ano, je to závislost a ačkoliv jsem neměl vůbec v plánu dnes dorazit na Moldavu, tak nakonec mi to nedalo. Původní plán bylo fandit či se zapojit jako dobrovolník, nakonec jsem na Moldavu odjížděl s plánem zapojit se do závodu na 7 kilometrů. To bych však nesměl dorazit ve stejný čas, jako Zdenka Petrová, která se rozhodla pro závod na 14 kilometrů. Nohy po včerejším vyklusání na Matyldě vypadají, že tuto porci kilometrů zvládnou, tak proč ne. 

Dorazilo i dost známých tváří známých ze závodů na Svádově, přijela i Michala Karbanová a tak znám další Šnečici v Běhu (jen se mi zdá, že potkávám jen poddruh známý jako Turbošneci) a z Chomutova dorazili ještě Hana Hahn, Radka Stehlíková a Tomáš Vojtěchovský, kteří běželi také 14 kilometrovou trať. Počasí si pro nás pořadatelé připravili parádní, dostatek slunečního svitu a osvěžující vánek. Před startem se s Janou Ptáčkovou domlouváme, že závod poběžíme spolu.

Nejprve vyjíždějí na trať 2 účastníci na horských kolech, později i pejskaři a 12:05 vyrážíme na trať i my. Běžecké pole se rozbíhá ohromnou rychlostí, my s Janou však nepospícháme. Nedělní maratonská porce je na nohách stále znát a ačkoliv by to šlo dolů více pustit, aktuální tempo bylo nadmíru vyhovující. Úvod byl z kopečka, to znamená, že nazpátek budeme stoupat, to bude pěkný nápor na hlavu. První dva kilometry byl z kopečka, pak to přišlo. Brutální stoupání, které je srovnatelné s dámskou sjezdovkou, která zakončuje můj oblíbený závod Perštejn - Klínovec, naštěstí nebylo tak dlouhé.

Tempo okolo 5:00 náhle kleslo téměř k deseti minutám a ani následující kilometr rozhodně nebyl žádnou procházkou růžovým sadem. Občas bylo nutné obejít spadlý strom a jakmile jsme se dostali na vrchol, tak jsme pocítili silný protivítr. Zde bylo na řadě fungovat jako větrolam a říkám Janě, ať se schová. Do cíle zbývá ještě pěkná porce kilometrů, je tu nádherně a v komfortním tempu se kocháme výhledy. Škoda, že nemám s sebou foťák.

Po šesti kilometrech začínáme klesat, každou chvílí čekám nějakou zradu v podobě brutálního stoupání, naštěstí není žádné v dohledu. Nyní jsme krytí a místo větru nás nyní přibrzďuje vedro. Nohy zatím fungují a po chvilce jsem za polovinou závodu, kterou jsme zvládli za necelých 45 minut. Těším se na občerstvovačku, kterou má tradičně pod palcem Zuzka Vítková, budu si na ní muset však ještě 3 kilometry počkat. S Janou běžíme nyní sami, v dálce občas vidíme dva, tři běžce.

Krátce po osmém kilometru přebíháme po silnici kolem restaurace a opět mírné stoupání, které nás zavedlo do stínu. Nedlouho poté se otevřelo panorama, kterému dominovaly větrníky a louka, po které byla ta vymodlená občerstvovačka. Na ní jsme se zastavili, doplnili tekutiny a já jsem zobl ještě pár hroznů. Energie doplněna a nyní po asfaltu dál. Běžíme podél trati, musela to být nádherná projížďka. 

Těsně před jedenáctým kilometrem přichází další nádherný úsek podél Divoké Bystřice. Naprostá nádhera! Rád bych jen šel a kochal se. Do cíle máme jen kousek a dva kilometry před cílem se k nám připojila i Máca Butalová, která nám dělala doprovod až do cíle. A sakra, začíná to zase stoupat. Není to nic vražedného, jen je to neskutečně táhlé. Finišujeme, Máca povzbuzuje a my navyšujeme tempo, které na posledních 300 metrů vylétlo na hodnotu 4:20 min/km. Držím se těsně za Janou a cílem probíhám v čase 01:22:44.59.

V cíli se dozvídám, že Míša dokončila svůj sedmikilometrový závod jako druhá nejrychlejší žena. Paráda! Gratuluji! Na mou dnešní parťačku Janu zbylo pouze čtvrté místo, ale i to je parádní výsledek. Čekáme na vyhlášení. Po necelých 3 hodinách na trati probíhá i Míša Havlíčková, která v neděli běžela maraton a dnes si "na vyklusání" dala porci 24 kilometrů! Obdivuhodné a to si pak s námi dala v Chomutově dalších 5,8 kilometrů v rámci běžeckého kroužku... 

Na dnešní počasí si prý nemáme zvykat, jednalo se o výjimku. Na podzim 18.11.2018 se určitě dá očekávat sníh. V létě 26.8.2018 se můžete těšit na Letní kros Zámeckým Parkem, kde musí běžci zdolat i pár překážek na 3 kilometry dlouhém okruhu, který se běží buď jednou, třikrát, nebo sedmkrát (to už je opravdu na morálku). Ke konci roku 28.12.2018 pak můžete vyzkoušet zimní závod na 11 a 20 kilometrů, jedná se o pěkný závod, kde se občas bloudí (2016), ale  když vyjde ta správná konstelace hvězd, tak z toho mohou být parádní časy. Na všechny tyto závody můžete dorazit i se svým čtyřnohým miláčkem, neboť součástí je i Canicross.

26.8.2018 Letní kros
26.8.2018 Letní kros