Trmická Desítka - Běh za Přemyslem Oráčem

28.09.2018

Datum akce: 22.09.2018
Délka trasy: 10,0 km
Povrch: Asfalt
Počet v cíli: 107 + 11 štafetových dvojic
Obuv: Adidas Supernova 9 GTX
Cílový čas: osobní vodič na osobák (55 minut a rychlejší)
Pořadové číslo: 49/114

Říká se, že nejlepší zážitky vznikají spontánně, neplánovaně. A tak se stalo, že na Run Fest do Ostravy se vzala malá zajížďka do Trmic, kde se běžela Trmická desítka. Původně nemám v plánu ani běžet, jenže pravidelní čtenáři dobře ví, jaký jsem nezmar a asi po 10 minutách si odnáším startovní číslo 119 a hledám někoho známého, kdo by měl zájem o osobního vodiče. Známých je hodně, ať už se jedná o Mácu Butalovou či Janu Ptáčkovou, ale Máca běží s Lenkou štafetu, naštěstí mi Jana dohodí dokonalou oběť, jejího přítele Petra Pášu s osobákem 0:55:29 z letošního NN Night Run v Mostě, cíl je tedy 55 minut a lepší.

Je důležité domluvit strategii na závod a ta je jednoduchá. Rozběhnout to v tempu 5:30 a pak se uvidí, zda si budeme moci dovolit v druhé půlce zrychlit. Ideální trénink na nedělní půlmaraton v Ostravě. Jenže je zde i malý zádrhel, vůbec nevím, co od této trati čekat. Při rozběhání jsem si všiml, že trať je dobře značená kilometrovníky, budu se orientovat podle nich. Zdá se, že minimálně první kilometr je stoupání. Trasa asi bude členitější, do desítky v Bezručáku to má daleko.

Ve startovním koridoru panuje dobrá nálada, kterou přeruší startovní výstřel. Opět zaspávám start! Všichni vyráží a já spíš musím potlačovat svůj instinkt závodníka a brzdit nejen sebe, ale i Petra. Vždyť některé z nich hravě doženeme, nemá cenu se nikam hnát, obzvlášť musíme-li nasbírat nějaké ty výškové metry. Jedu na poloviční plyn, za mnou se jede na plný plyn a první kilometr máme mírný náskok v podobě 9 sekund. Druhý kilometr je milosrdnější ve svém profilu a přestože nás brzdím, máme náskok nyní 15 sekund, jen ten protivítr je otravný, tak dávám Petrovi příkaz, aby se za mnou kryl.

Třetí kilometr, mírné stoupání a stále otravný protivítr. Mírně zpomalujeme, máme pohodlný náskok, ale i tak jej o dalších pět sekund navyšujeme. Jsme na čtvrtém kilometru a blíží se občerstvovačka. Beru dva kelímky a jeden předávám. Po chvilce vidíme běžet i prvního nejrychlejšího muže, kterým je Aleš Filingr a kousek za ním i nejbližší pronásledovatelé. V elitní desítce je i Zuzka Rusínová. \po chvilce se objevuje i Petra Ouzká, Standa jí štafetu rozběhl parádně, jenže necelou minutu za ní je už i Ivča Vávrů a ta se jen tak nedá. Nyní je to stoupání nepříjemnější, ale stále se dá, čtvrtý kilometr nám přidal 15 dalších sekund náskoku a ten by měl stačit snad už po celý zbytek závodu.

Pátý kilometr, stoupání je znatelnější, tempo polevuje, stále běžíme pod 5:30! Na předávce máme náskok téměř 70 sekund na cílový čas 55 minut a nyní to bude mnohem jednodušší. Síla je a dokonce se mi zdá, že Petra trošku brzdím, takže mírně navyšuji tempo, které se nyní stabilně drží pod hodnotou 5:15. Na občerstvovačce beru opět dva kelímky a začínáme dohánět i Janu, máme 3 kilometry na to ji doběhnout. Stále koukám na mezičasy a na osmém kilometru je to 90 sekund, jenže následně přichází kilometr táhlé stoupání, kde tempo výrazně klesá.

Od Jany si udržujeme konstantní odstup, nedokážeme ji dohnat, ale zároveň nám neutíká. U cedule 9. kilometr se trať láme a půjde to jen dolů. Zrychlujeme na tempo mírně pod 5 kilometrů. Doháníme Janu a 400 metrů před cílem vybízím k prvnímu trháku. Ještě není ten správný čas. Běžíme ještě chvilku a k trháku nakonec dochází 100 metrů před cílem. Já zůstávám po boku Jany a dobíhám v čase 52 minut a 27 sekund. Výborně doběhli Zdeněk Jahoda s Ivčou Vávrů. Nejrychlejší ze všech štafet a čas jen 6 sekund nad 40 minut. Klobouk dolů.

Nyní je na řadě závod s pořadovým číslem 50/2018, kterým je Run Fest Ostrava. Půlmaraton pod 1:40? Snad to mé unavené nohy zvládnou.