ZBP 2016/13 - Běh kolem Špičáku

22.01.2017

Datum akce: 22.1.2017
Délka trasy: 8,080 km
Kategorie: C
Povrch: Asfalt, místy zasněžený
Počet startujících (hlavní závod): 112

Pro někoho je třináctka smolné číslo, jinému zase přináší štěstí. Já jsem se na třináctý závod Zimního Běžeckého Poháru těšil, jelikož jsme po dlouhé době zavítali na asfalt a já mohl konečně něchat trailovky doma a vzít své oblíbené Asics. Bohužel jsem i mírně zanedbal přípravu, neboť včerejší večer byl ve znamení mysliveckého plesu ve Spořicích a tak se muselo počítat s tím, že na dnešek moc spánku nebude a spotřeba alkoholu musela být také přísně regulována. Pak když jsem slyšel, že tam Anička Metrlová řádila do 4 hodin do rána (a já tou dobou jiř 3 hodiny spal), tak o to obdivuhodnější bylo to, že v 9:40 už s úsměvem čekala a těšila se na závod. V Chomutově bylo přitom nádherně slunečno, ale jak jsme se blížili Kadani, tim více nás začala obklopovat mlha. Do Kadaně jsme přijeli v podstatě téměř shodně s Malinovými a tak jsme si vyzvedli starrtovní čísla od 78 po 81. 

Na startr jsme se museli vydat přes kopeček, který ve mně vyvolával živé vzpomínky na Štěpánský běh městským parkem a když jsem nahoře viděl stav povrchu, tak jsem chvilkami pochyboval o správné volbě obutí. Už nebylo na výběr, jiné boty jsem s sebou neměl a pro nesmeky bych se už nestihl vrátit.  Nejprve vyběhli na trat děti a pak byla slavnostní chvilka, Vlastimil Březina dnes nastupoval do svého DVOUSTÉHO závodu v rámci ZBP! Zasloužený potlesk spoluběžců a hurá do závodu! V úvodu jsem se směrem na Strážiště snažil držet tempo nějak rozumně a chvilkami se mi tam dokonce objevovalo 4:35, což bylo možná trošku až moc. Když pak přišel asfalt, tak se mi hned běželo o trošku lépe, ale pak přišla odbočka doleva k zahrádkářské kolonii a tam by se mi ty nesmeky ohromně hodily. Ten kilometr v úzké a vyjeté stopě se musel přetrpět a jakmile přišla silnice, tak jsem zase mohl pozvolně zvyšovat tempo.

Běželo se parádné, ale pak jsem se musel vyhnout, když se Zuzce Vítkové rozvázala tkanička. Zuzka se ale nenechala rozhodit a o chvilku později mě předběhla.  Pak přišla další zatáčka doleva, která i hodně klouzala a tam si Zuzka opět vybrala sbvou porci smolné třináctky, když se stala obětí povrchu. Díky tomu jsem zvolil trošku širší stopu a následně běžel prostředkem stopy, kde byla přibližně půlcentimetrová až centimetrová vrstva sněhu, se kterou si moje silničky uměly dobře poradit. Pak to ale přišlo, dokonalý rozhazovač tempa, na který nás Čenda upozorňoval, zeď v podoibě krátkého, ale o to prudčího stoupání, kde byla odhadem tří až pěti centimetrová vrstva ušlapaného sněhu, kde už to tak příjemné nebylo. Kopec jsem si vyšel a pak se marně snažil rozběhnout se rychleji, ale na tom sněhu to moc nešlo.

Naštěstí to nebyl moc dlouhý úsek a jakmile jsme se blížili statku, tak jsem pod podrážkou zase ucítil asfalt a mohlo se běžet zase s jistotou. K loděnici to šlo i parádním tempem, ale pak přišlo závěrečné stoupání k Františkánskému kláštěru a mé tempo kleslo opět o třičtvrtě minuty na kilomert, ale cíl se už blížil. Následně ke škole to byla rovinka a já měl závod za sebou v čase necelých 43 minut, což bylo o dobé 2 minuty rychleji, než jsem původně počítal.

Příště uvidíte:
LESTKOVSKÝ PŮLMARATON ( 21.098m ) : velice náročný terénní okruh směr Zásada - Suchý Důl - 2,6km stoupání k vojenskému újezdu Hradiště - odbočka vpravo a 4km mírně z kopce + 0,5km prudký kamenitý seběh, kterým opouštíme vojenský újezd - za závorou doleva na zpevněnou cestu do mírného kopce, po kilometru odbočka vpravo na louky, kterými se dostaneme do vesnice Lestkov, zde opět vlevo a kruté stoupání až pod zříceninu Lestkova - prudký sešup 1,5km po kamenité cestě, přeběh silnice a po lesní cestě do Rašovic, odsud po cyklostezce do cíle.

Výsledky:
Poz. / Jméno / Ročník / Kategorie / Tým / Čas
27. Runt Jiří 1976 V1 Běžci Chomutov 0:37:47
56. Malina Jiří 1972 V1 Běžci Chomutov 0:41:11
67. Holeček Jiří 1986 MA Běžci Chomutov 0:42:55
77. Malinová Miroslava 1975 ŽV Běžci Chomutov 0:44:32
81. Potrebuješ Jan 1966 V2 Chomutov 0:46:05
99. Mertlová Anna 1979 ŽV Běžci Chomutov 0:50:04