4. Ústecká Vitasport Desítka

03.03.2018

Datum akce: 3.3.2018
Délka trasy: 10,00 km
Série: Ústecká VitaSport liga
Povrch: Asfalt
Počet startujících (hlavní závod): 102

Březen, pro mnohé příznivce běhu začíná ta nejdůležitější část sezóny a to jarní závodní sezóna. Podle toho vypadají i termínovky, kde začíná běžcům dilema, na který závod mají vůbec jet. Mnoho běžců včetně početné skupiny Šneků v běhu se rozhodli pro Kbelskou desítku. Pro mou maličkost začíná běžecké "jaro" již druhým rokem na Svádově, kde se 3.3.2018 konala 4. Ústecká Vitasport Desítka.

Na rozdíl od loňského roku, kdy panovaly nádherné jarní teploty, se letos na závěr února přihlásila o slovo opět zima a uplynulý týden byl doslova mrazivý. Vzhledem k zdravotním neduhům jsem měl v týdnu pauzu od běhu a tak jsem byl velmi zvědav, jak se mi dnes vůbec poběží.  Měl jsem totiž závazek dovést tygřici a turbošneka v běhu Kamču Vítovou k času 45 minut ± nějaké drobné a takové výzvy beru velmi zodpovědně.

Šněci v Běhu - Alena Sklenářová , má maličkost a Kamila Vítová
Šněci v Běhu - Alena Sklenářová , má maličkost a Kamila Vítová

Jelikož jsme s Radkem Gruberem dorazili s více jak hodinovým předstihem, bylo dost času užívat si atmosféru. Plno povědomých či známých tváří, u Verči závodí nejelitnější z hobbíků a občas tam zabloudí někdo, jako jsem já, ale o to je výsledek z takového závodu cennější, obzvláště, když jsou letos poprvé v cíli pamětní medaile. V rámci přípravy je také dvoukilometrové proběhnutí, první kilometry v tomto týdnu. Na 45 minut je důležité běžet v tempu 4:30 a to už není žádná sranda, ale pořádná dřina! Zatím to vypadá, že bychom toto tempo mohli zvládnout. Já sám si pro tento závod dal cíl doběhnout v časovém rozmezí 45 - 47 minut a tak se uvidí.

Krátce před desátou se řadíme do startovního koridoru. který čítá 102 účastníků, ale start je o 3 minuty pozdržen. Po startu si říkám, že všichni vystřelili jako raketa a po chvilce nás začínám s Kamilou brzdit. Deset kilometrů je přeci jenom docela vzdálenost a běžet je celé v tempu pod 4 minuty, jako na úvodní stovce asi nezvládneme. Tempo 4:20 už vypadá jako to, které nám oběma prozatím vyhovuje a tak letíme a předbíháme pár účastníku včetně Zuzky Vítkové, jen ta Hanka Hahn jede jako střela a drží si před námi konstantní odstup. 

Přibližně 500 metrů po startu
Přibližně 500 metrů po startu

Po prvním kilometru (4:17 min/km) se Svádov stává trošku členitějším, ale do Čendovin to má hodně daleko. Mírná klesání využívám k odpočinku, nahoru je to trošku znát, stále jedeme trošku nad plán a druhý kilometr mi to ukazuje v průměrném tempu 4:24 min/km. Po chvilce jede předvoj cyklistů a vedoucí závodník má náskok nějakých 600 - 700 metrů. Já sám zápasím trošku s dechem, ale držíme se dobře a jdeme i před Hanku. Pozor na otočce, potřeboval bych větří oblouk a hurá zpátky k cíli. 

Zpátky se pocitově trošku více stoupá a udržovat tempo je výzva, ale i tak třetí kilometr zvládáme za 4 minuty a 27 sekund. Před námi běží David Jantač, jeho dnešní cíl je 45 minut a tak je i dobrým etalonem. Čtvrtý kilometr zvládáme opět za 4 minuty a 27 sekund a nyní nekonečná kilometr k cíli a do druhého kola, kdy poprvé polevujeme nad 4:30, konkrétně jsme pomalejší o 3 sekundy. 

Před první otočkou mezi 4. - 5. kilometrem
Před první otočkou mezi 4. - 5. kilometrem

Naše tygřice mezitím bojuje s křečí v lýtku a naše tempo polevuje. Občerstvovací stanici v této zimě vesele ignorujeme a já se snažím držet tempo pod 4:40. Nejprve míjíme Davida Jantače, který má po 5,5 kilometrech nějakou menší krizi, ale ani nám se nechce vrátit k tempu z předchozího kola. Kamča mě vybízí, abych běžel podle sebe, ale to nepřipadá v úvahu, dneska ji k tomu osobnímu rekordu pod 47 minut dovedu, máme zatím solidní náskok, i když jsme na zdolání šestého kilometru potřebovali 4 minuty a 35 sekund.

Nyní opět ten nepopulární členitější druhý/sedmý kilometr. V mírném stoupání Kamile po-odbíhám, ale vím, že mě tradičně doběhne v klesání, které využívám k odpočinku. Sedmý kilometr zvládáme za 4 minuty 38 sekund, ale to nejtěžší je před námi. Otočka, kde se ztratí vždy pár sekund a mírné stoupání. Osmý kilometr máme za 4 minuty a 45 sekund. Koukám na hodinky a jsme na trati 36 minut a 40 sekund. I kdyby nám nyní kleslo tempo na 5 minut, tak jsme stále v cílovém okně.

Do cíle nám zbývá něco málo přes jeden kilometr.
Do cíle nám zbývá něco málo přes jeden kilometr.

Nohy začínají trošku těžknout, nevzdáváme se. Devátý kilometr je nepatrně rychlejší a zvládáme jej za 4 minuty a 42 sekund. Stále to můžeme zvládnout pod 46 minut, což by byla má druhá nejrychlejší desítka. Blížící se cíl je jako magnet pro všechny ostatní účastníky a přestože ztrácíme pár pozic, rozhodně to nevadí. O pozice tolik nejde, je to souboj s časem. Poslední kilometr má značené čáry a já hlásím metry zbývající do cíle. Kamča mobilizuje v sobě svého tygřího ducha a na posledních 200 metrů zrychluje. Probíhá cílem za 45 minut 33 sekund a já o sekundu později, neboť dáma má vždy přednost :-)  

Zvládli jsme to! Tygřice má nový osobní rekord, já nedostal po týdnu stráveném neběháním s rýmičkou a kašlíčkem infarkt a ve zdraví jsem se dožil cíle! Dohnat Hanku Hahn už bylo nad naše síly, doběhla o 14 sekund před námi a na to, že poslední dobou téměř neběhala, tak slaví nový osobní rekord, který si vylepšila o rovné dvě minuty. Výborně si vedl Radek Gruber, který si doběhl pro nový osobní rekord. Poprvé běžel desítku pod 50 minut a čas z letošní Desítky v Bezručáku vylepšil rovněž o rovné 2 minuty! A na závěr musím pogratulovat i Aleně Sklenářové, která rozhodně není žádná šnečice a zvládla desítku pod 60 minut s pohodlným náskokem 2 minut a 42 sekund.

Gratuluji k parádním výkonům a zároveň děkuji Verče Vágnerové, že pro nás tyto parádní závody organizuje!

Výsledky:
Poz.(celk./kat.) / Jméno / Ročník / Kategorie / Tým / Čas 
43./6. Hahn Hana 1980 F39 Sweep Ultimate Gym 00:45:20
44./4. Vítová Kamila 1975 F49 Šneci v Běhu 00:45:33 
45./13. Holeček Jiří 1986 M39 Běžci Chomutov 00:45:34
54./1. Vítková Zuzana 1962 F50 Most 00:47:10
66./15. Gruber Radek 1981 M39 Nerez Trubka Jirkov (Běžci Chomutov) 00:49:39 
84./9. Stehlíková Radka 1974 F49 Běžci Chomutov 00:54:42
93./18. Sklenářová Alena 1984 F39 Šneci v Běhu 00:57:18